TULUHAN TEKELİOĞLU

 

Fransa’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Paris’te Sipa Press’te başladı. 1994-2001 yılları arasında Hürriyet gazetesinde çalıştı. 1997 yılında BM Mülteciler Komiserliği’nde (UNHCR) görev aldı. Gönüllü olarak Kenya Kakuma Mülteci Kampı’nda çalıştı. İzlenimleri Hürriyet gazetesinde yazı dizisi olarak yayımlandı. 2001 yılında televizyon gazeteciliğine adım attı. Cine 5’te yayınlanan “Başka Yerde Yok” adlı programıyla, Radyo TV Gazeteciler Derneği’nin En İyi Talk Show ödülünü aldı. 2002-2004 yılları arasında HaberTürk’te “Tatlı Sert” talk show programını, 2005-2006 yılları arasında Kanal D’de sabah haberlerini hazırladı ve sundu. “Güzel Bir Gün” adlı tv programında başlattığı kampanyasıyla Doğu’daki ilköğretim okullarında kütüphane açılmasını sağladı. 2006 yılında Sabah gazetesinde pazar röportajlarına imza attı.  2007 yılında, 150 kişiyle gerçekleştirdiği “Ayaküstü Cevaplar” video yerleştirmesi, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde sergilendi ve proje kitaplaştırıldı. 2009 yılında TNT’de haberleri hazırladı ve sundu. Aynı yıl belgesel yönetmenliğine adım attı. 40’ında 40 Kadın adlı belgeseli aynı yıl Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 2011 Antalya Portakal Film Festivali, İran Verite, Bangladeş Dhaka Film Festivali’nde gösterildi. İz Tv’de izleyicisi ile buluştu.

 

 

2012 yılında 50’inde Erkek belgeselini çekti. Film, Antalya Altın Portakal’ın 50. yıldönümünde gösterildi. Her iki projede kitaplaştı. 2013 yılında, Gezi Eylemleri’nin akabinde altı yıldır görev yaptığı Sabah gazetesinden çıkarıldı. Aynı yıl, +1 TV’de “Gece Masası” adlı talk show programını hazırladı ve sundu. Yeni Hayat adlı belgeseli, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde çok ses getirdi. Yeni Hayat, CNN Türk, İz TV, Bugün TV, Kanaltürk’te gösterildi. Birçok kentte sinema salonlarında izleyicisi ile buluştu. Bu filmi izleyen 1000 duyarlı insan organlarını bağışladı. Yeni Hayat belgeseli, “İnsanın insana verebileceği en güzel hediye Yeni Hayat’tır” cümlesiyle, organ bağışçıları kazandırmaya devam ediyor. 2015 yılında, Türk basınının içerisinden geçtiği dönemi, işsiz bırakılan gazeteciler üzerinden anlattığı Persona Non Grata “İstenmeyen Kişi” belgeseli büyük etki yarattı.  Medyanın üç boyutlu selfie’si adını verdiği Persona Non Greta, Halk Tv, Bugün TV haber kanallarında gösterildi. YouTube’da izleyicisiyle buluştu, yurtdışında film festivallerinde ilgiyle karşılandı. ABD Arizona Üniversitesi’nin 2015 eğitim dönemi açılış filmi olarak gösterildi. Tuluhan Tekelioğlu’nun 40’ında 40 Kadın, 50’inde Erkek, Her Şeye Rağmen İkimiz, Ya Bizdensin Ya Da adlı dört kitabı bulunmaktadır. 2017 de çektiği “Yapabilirsin” belgeseli izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

İLHAM VEREN KONUŞMALAR

İlham Veren Konuşmalar bir DB POSITIVE YARATICI ÇÖZÜMLER VE PROJE YÖNETİMİ LTD ŞTİ girişimidir. Sağlık sorunları ve her türlü beklenmeyen gelişmelerden doğacak konuşmacı, seans, saat ve yer değişikliği hakkı saklı tutulmuştur. Konferanslar ile ilgili yapılacak her türlü değişiklik e-mail yoluyla katılımcılara duyrulacaktır.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

DB POSITIVE  YARATICI

ÇÖZÜMLER VE PROJE YÖNETİMİ

Esentepe Mahallesi

İrfan Baştuğ Paşa Caddesi

No:8, D:2, Gayrettepe - İstanbul

Tel:0212 288 03 92

Faks: 0212 288 03 98

www.dbpositive.com

info@dbpositive.com

ivk@dbpositive.com

 

BİZİ TAKİP EDİN

KONSEPT SAHİBİ